Pracownia Ekspertyz Środowiskowych Sp. z o.o.

Parę słów o decyzjach o środowiskowych uwarunkowaniach

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (duś) określa uwarunkowania środowiskowe dla realizacji przedsięwzięcia zarówno w fazie samej budowy jak i późniejszej eksploatacji. Decyzja ta jest jednym z pierwszych etapów inwestycyjnych.

Na wstępie należy wskazać czym jest przedsięwzięcie, które definiowane jest jako każde zamierzenie budowlane lub inna ingerencja w środowisko, która polega na przekształceniu lub zmianie sposobu wykorzystania terenu, w tym również na wydobywaniu kopalin.

Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych:

  1. przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko;
  2. przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Wykaz ww. przedsięwzięć został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest konieczne tylko wtedy, gdy decyzja ta będzie niezbędna dla uzyskania innego zezwolenia na inwestycję. Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (ooś) wskazuje katalog decyzji/zezwoleń, przed wydaniem których należy uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, są to np.:

  • decyzja o pozwoleniu na budowę, decyzja o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego oraz decyzja o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych – wydawanych na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane,
  • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – wydawana na podstawie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
  • pozwolenia wodnoprawnego na regulację wód, pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych oraz pozwolenia wodnoprawnego na wydobywanie z wód kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, wydawanych na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne,
  • zezwolenia na zbieranie odpadów, zezwolenia na przetwarzanie odpadów i zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów wydawanych na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Wydanie duś następuje również przed dokonaniem zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych oraz zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

Zatem decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezbędna dla przedsięwzięcia, dla którego jest konieczne uzyskanie innego zezwolenia na inwestycję (wykaz w ustawie ooś) oraz jest ono przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko (wykaz z rozporządzenia).

W procesie realizacji inwestycji, przygotowanie właściwej dokumentacji środowiskowej jest niezbędne do sprawnego przeprowadzenia postępowania. Etap postępowania administracyjnego to okres 3-12 miesięcy. Podany termin jest orientacyjny i zależny od czasu potrzebnego organom opiniującym i uzgadniającym.

Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji inwestycyjnej lub zgłoszenia, w terminie 6 lat dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna, lub w terminie 10 lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, o ile przed upływem tego terminu otrzymano od odpowiedniego organu stanowisko, że aktualne są warunki realizacji przedsięwzięcia.


Aktualności

Parę słów o decyzjach o środowiskowych uwarunkowaniach

18.12.2024

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (duś) określa uwarunkowania środowiskowe dla realizacji przedsięwzięcia zarówno w fazie samej budowy jak i późniejszej eksploatacji….

Witamy na naszej stronie

08.07.2024

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy. Spółka została założona w 2023 roku, jednak nasza kadra posiada kilkunastoletnie doświadczenie w branży środowiskowej….

Umów się na bezpłatną konsultację

08.07.2024

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy rozwiać wątpliwości. Zadaj pytanie poprzez formularz kontaktowy lub skontaktuj się poporzez inne formy…

Pracownia Ekspertyz Środowiskowych Gliwice Kraków Śląsk Małopolska

Dane adresowe

30-504 Kraków

ul. Kalwaryjska 69/9

Biuro terenowe

44-100 Gliwice

ul. Chorzowska 50 bud. 2, lok. 202

Kontakt

2024 © Pracownia Ekspertyz Środowiskowych | Wszelkie prawa zastrzeżone